606 434 203 kontakt@pjos.pl
Zaznacz stronę

Odprowadzanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to jedno z podstawowych zobowiązań przedsiębiorcy. Wynika to z przepisów prawa, które nakładają na właścicieli działalności gospodarczych obowiązek opłacania ZUS zarówno za siebie, jak i zatrudnionych pracowników. Niemniej jednak system naliczania składek oraz rejestracji ubezpieczonych jest dość zawiły, dlatego doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku jest współpraca z biurem rachunkowym.

Obowiązki przedsiębiorcy wobec ZUS

Z chwilą rozpoczęcia wykonywania swojej działalności, aż do dnia zaprzestania jej wykonywania, przedsiębiorca realizujący rozliczenia z ZUS, podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu (obejmującemu wypadki w pracy i choroby zawodowe) oraz zdrowotnemu. Dodatkowo możemy się zdecydować na ubezpieczenie chorobowe, które jednak jest niezbędne w odniesieniu do zatrudnionych przez nas pracowników. Warto przy tym pamiętać, że na zgłoszenie siebie i pracowników do ubezpieczeń w ZUS mamy 7 dni, od momentu zarejestrowania działalności. Obowiązki przedsiębiorcy wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują także rozliczenie się ze składek opłaconych zarówno za siebie, jak i zatrudnionych pracowników. Najpierw za wszystkich zatrudnionych, a następnie indywidualnie za każdego pracownika osobno. Rozliczenie indywidualne za każdą zatrudnioną osobę jest niezbędne i umożliwia przyporządkowanie składki do kont konkretnych ubezpieczonych. Czynności te wykonuje się co miesiąc. W przypadku samodzielnego prowadzenia działalności – do 10 dnia każdego miesiąca, a jeśli zatrudniamy inne osoby – do 15 każdego miesiąca. Część osób prowadzących działalność ma dodatkowo obowiązek opłacać składki na Fundusz Pracy. Są one uiszczane w przypadku gdy kwota podstawy wymiaru składek ubezpieczenia emerytalnego i rentowego wyniesie, w przeliczeniu na okres miesiąca, co najmniej tyle co minimalne wynagrodzenie za pracę.

Nieoceniona pomoc specjalistów

Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby korzystać z elektronicznej obsługi w ZUS, brak nam niezbędnej wiedzy, albo po prostu nie mamy na to czasu, wówczas możemy skorzystać z upoważnienia innej osoby lub biura rachunkowego, takiego jak firma Pjos – Biuro rachunkowe Sylwester Kacprzak z Ostródy, aby ta dokonywała wszelkich czynności za nas. Współpraca z biurem rachunkowym to rozwiązanie, na które decyduje się coraz większa liczba przedsiębiorców. Korzystanie z usług tego typu zapewnia osobom prowadzącym działalność święty spokój, jako że odpowiedzialność za formalności przejmują doświadczeni specjaliści. Niemniej jednak firmy działające w tej branży bardzo często różnią się nie tylko ceną, ale także sposobem świadczenia usług i ich zakresem oraz formą udzielania porad. Dlatego też zanim wybierzemy biuro rachunkowe, które pomoże nam w rozliczeniach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych należy przede wszystkim sprawdzić, czy w zakresie oferowanych usług posiada ono m.in.: reprezentowanie przedsiębiorcy przed ZUS-em
i urzędem skarbowym oraz zasięgnąć o nim opinii.

Prowadzenie księgowości oraz realizacja zobowiązań wobec ZUS lub Urzędu Skarbowego, wynikających z obowiązujących przepisów, może stać się nie lada wyzwaniem, nawet w przypadku firmy o niewielkich rozmiarach. Dlatego też skorzystanie z usług doświadczonych specjalistów, to doskonałe rozwiązanie gwarantujące bezpieczeństwo, oszczędność, a także więcej czasu dla firmy.